Reklama
 
Blog | Jana Musilová

Finty realitek na prodejce nemovitostí

Pokud chcete prodat nemovitost přes realitku, mějte oči otevřené a nezapleťte se s kancelářemi, které na vás zkusí některé ze svých neseriózních marketingových fint. Uvádím některé z nich dále v textu.

1.   Falešný kupec.

Makléř volá vlastníkovi a hned, aniž by nemovitost viděl tvrdí: „Já už mám  kupce“!   nebo „Já už přijedu s konkrétním zájemcem…“ Přijedou na prohlídku a zájemce si nemovitost   prohlíží, křičí a vyskakuje nadšením, že nemovitost strašně moc chce a chce jít okamžitě do banky pro peníze… Má to, ale jeden háček. Napřed musíte makléři podepsat exkluzivní smlouvu, aby makléř mohl celý obchod se zájemcem zrealizovat. Makléř předloží exkluzivní smlouvu. Vlastník je rád, že našel kupce a podepisuje. A zde šťastný příběh končí… pro vlastníka samozřejmě. Zájemce byl totiž nastrčená figurka, která měla zájem pouze předstírat, aby vlastníka vylákala k podpisu exkluzivní smlouvy!!! Většinou má příběh toto pokračování: Makléř volá vlastníkovi druhý den a sděluje mu: „bohužel si to náš zájemce rozmyslel, už vaši nemovitost nechce, ale nebojte se najdu Vám jiného“. A vlastník, jelikož mu včera podepsal exkluzivní smlouvu je v pasti a musí se modlit, aby mu makléř nějakého toho kupce skutečně přivedl. Je teď zcela v rukou „podvodníka“, protože to nic jiného není, když takovým způsobem makléř získá na vlastníkovi exkluzivní smlouvu…

Reklama

 

Jak tomu předejít? Buď nepodepisujte nic a dejte makléři provizi po uskutečnění obchodu, nebo mu podepište exkluzivní smlouvu pouze na jméno toho konkrétního zájemce, kterého si přivede makléř sebou na prohlídku, když ten zájemce nekoupí, exkluzivní smlouva zaniká bez náhrady. Tak vyloučíte, to že kupující od záměru odstoupí, makléř bude mít exkluzivku a vám, jako vlastníkovi zbudou oči pro pláč.

2.  Nereálná (neprodejná) cena.

Makléř přijede na prohlídku a už od dveří slibuje: „ Když mi podepíšete exkluzivní smlouvu, já vám tu nemovitost prodám za milióny a milióny..“ Což vlastníkovi samozřejmě lahodí, protože si myslel, že za nemovitost dostane pouze půlku toho, co teď slibuje makléř- „odborník“ S důvěrou podepíše exkluzivku a ono se nic neděje, čas ubíhá a žádný zájemce. Když pak vlastník makléřovi volá, tak makléř začne v tom lepším případě skuhrat, svíjet se a brečet na telefonu, že je špatná situace a že vlastník měl snížit cenu. A milý vlastník, protože už je nyní v časovém presu a peníze už potřebuje podlehne… A sníží cenu, často i na méně než původně chtěl prodat sám, a ještě z toho mála pak při prodeji musí zaplatit makléřovi provizi..

 

Jak tomu předejít? Pokud už chcete dát nemovitost realitce, udělejte „konkurz“ a pozvěte si více rk- 5 až 6 proberte s nimi nemovitost, zeptejte se na situaci na trhu, za kolik by nemovitost prodali a za jak rychle a pak se rozhodněte. A nebo se řiďte sám sebou a tímto průvodcem a prodávejte sám/a. Ušetříte na provizi.

3.  „Nečitelná smlouva“

Tento trik je velmi rafinovaný. Makléř přijede na schůzku pozdě a hodně chvátá. Nemovitost slíbí prodat v nereálně krátkém čase v řádu dnů a týdne, popř. nemovitost odkoupit. Vše dokládá předtištěnou, graficky vyvedenou smlouvou, napsanou nesrozumitelně, velmi drobným písmem a navíc značně obsáhlou. Když pak smlouvu ztěžka pročítáte, zjistíte, že závazek prodat v tomto krátkém čase a za Vámi požadovanou cenu ve smlouvě chybí, nechybí tam, ale exkluzivní doložka pro rk. Když pak tuto smlouvu nedejbože podepíšete, nemůžete makléře zastihnout. Nebere vlastníkovi telefon, v kanceláři se nechává zapírat, nebo je na dovolené, nejčastěji na Kanárských ostrovech, kam tyto„úspěšné“ makléřé posílá realitka. A proč úspěšné?! Vy když pak jako vlastník, tedy voláte na centrálu a chcete , aby se s tím prodejem té vaší nemovitosti něco dělo, tak vám nakonec někdo po telefonu na centrále v Praze, v Teplicích, nebo v Ostravě poradí, ať tu smlouvu vypovíte. Což vlastník s radostí udělá. A zde se chytnul do dalšího špinavého triku. Jelikož tím porušil smlouvu, realitní kancelář záhy posílá fakturu s tučnou smluvní pokutou, která je napsaná v nečitelné smlouvě podepsané s „uspěchaným“ makléřem..

 

Jak tomu předejít? Nevěřit slibům a vše co vám kdokoli předloží k podpisu si pozorně přečtěte a podívejte se, kde ve smlouvě jsou ty sliby, které vám makléř slibuje a zda jsou tam nějaké sankce pokud makléř své sliby nedodrží. A zda jsou tam nějaké sankce pro vás..

4. „Mladý a úspěšný náborář“

Na schůzku s vlastníkem, přijede úspěšně vypadající mladý můž, žena v pěkném autě, obleku, umí dobře mluvit, smlouvy vypadají rovněž pěkně, ale pozor na body 2. a 3. Pokud jim naletíte, bůh s vámi. Už je nikdy neuvidíte. Auto, mobil, notebook, kožená aktovka patří realitce! Jsou to totiž pouze náboráři realitky, bez jakýchkoli zkušeností, většinou studenti, kteří si chtějí přividělat a jsou placeni podle počtu uzavřených smluv. Slíbí vám, jak vše půjde hladce, že nyní to převezme makléř specialista na konkrétní typ nemovitosti a za týden máte peníze v bance. Ale oni odjedou a ouha!! Nic se neděje! Pouze to co jsem popsal v bodě 2. a 3.

 

Jak tomu předejít? Nedejte se omámit pozlátkem. Ptejte se na zkušenosti a počet prodaných nemovitostí. Často ten makléř, který vypadá úplně obyčejně a do kterého byste to v životě neřekli je ten nejlepší. Neplatí to samozřejmě vždy. Musí vypadat důvěryhodně. Solidní makléř, dělá už tuto práci nějaký ten rok a je to jeho zaměstnání. Má dobrou pověst. Zeptejte se na jeho reference a ověřte si je. Doporučení je velmi prospěšné.

5. „Tajný agent“

Makléř se po telefonu vydává za přímého zájemce a domluví si prohlídku. Na prohlídce se (v tom lepším případě) představí jako realitní makléř a začne vlastníkovi nutit smlouvu k podpisu. V tom horším případě se na prohlídce chovají jako běžný zájemce, nafotí si nemovitost a odjedou. Poté, aniž by vás jako vlastníka upozornily začnou nemovitost inzerovat a nabízet klientům. Bez smlouvy s vlastníkem a samozřejmě aniž by o tom věděl a bez jeho souhlasu. Pak přijedou s klientem a snaží se vám vnutit smlouvu. To že se vaše nemovitost objevuje tam kde nechcete, za různé ceny, s fotografiemi, které jste neschválili, bez dovolení atd. to už tyto realitky neřeší. Bohužel toto je běžná praxe zejména u těch největších realitních kanceláří.

 

Jak tomu čelit? Nechte zájemce, kteří si vaši nemovitost nafocují podepsat prohlášení, že fotografování je dovoleno pouze pro soukromé účely a zveřejnění je zakázáno, pod pokutou zakázáno. Nechte fotografovat jen určité části nemovitosti apod.